اصلاح عدم تقارن صورت،گونه‌ها،فک وپیشانی باتزریق ژل و چربی درعضلات

اصلاح عدم تقارن صورت

اهمیت وجود تقارن در صورت و تاثیر آن بر جذابیت صورت امری شناخته شده است. تقارن بیشتر دو نیمه صورت سبب ایجاد جذابیت بیشتر فرد بدون در نظر گرفتن مرد یا زن بودن او می‌شود. با وجود تمام عواملی که در قضاوت در مورد زیبایی یک فرد دخالت دارند، تقارن صورت اغلب به عنوان مهمترین ملاک در نظر گرفته می‌شود هرچند که اغلب افراد کمی عدم تقارن در صورت خود دارند. در حالیکه مقداری عدم تقارن قابل قبول است و ممکن است مطلوب باشد، عدم تقارن زیاد صورت می‌تواند سبب ایجاد استرس زیاد در بیمارشود و در بیشتر موارد منبع اصلی وجود عدم  اعتماد به نفس است. هیچ کمیت دقیقی برای اندازه گیری دقیق تقارن قابل قبول و غیر قابل قبول نیست بجز میزان نارضایتی که این موضوع برای بیمار ایجاد می‌کند. بدون توجه به اینکه، این مسئله در نظر دیگران به چه شکلی جلوه می‌کند، درک خود فرد از عدم تقارن صورتش، عامل بسیار مهمی  در تعیین این که آیا برای این موضوع جراحی باید انجام شود یا نه، می‌باشد.

تقارن و عدم تقارن چیست؟


تقارن و عدم تقارن صورت

تقارن عبارت است از تساوی یا تشابه قسمت‌های اطراف یک مرکز یا یک محور مرکزی در دو قطب یا دو طرف بدن. کلمه تقارن به وجود تعادل در اسکلت بندی یا ساختار بدن باز می‌گردد. از سوی دیگر عدم تقارن می‌تواند به صورت عدم وجود تعادل یا عدم تساوی تعریف شود.

پدیده عدم تقارن صورت می‌تواند به صورت وجود تفاوت در سایز یا نسبت دو طرف صورت، تعریف شود. فراوانی تقارن صورت به صورت 5%، 36% و 74% در قسمت‌های بالایی، میانی و پایینی مثلث صورت وجود دارد. مقدار کمی عدم تقارن در صورت می‌تواند حتی در افرادی که اغلب طبیعی به نظر می‌رسند مشاهده شود. در اغلب موارد ناحیه سمت چپ صورت بزرگتر از سمت راست است.

اگر چه در برخی مقالات برعکس آن نیز پیشنهاد شده است. انواع مختلفی از توزیع نامتقارنی در بخشهای مختلف صورت وجود دارد.

طبقه بندی نامتقارنی صورت


برمبنای ساختار تشکیل دهنده صورت، عدم تقارن به چهار گروه بزرگ اسکلتی، دندانی، ماهیچه‌ای و عملکردی تقسیم‌بندی می‌شود.

اسکلتی

نامتقارنی اسکلتی، یک یا دو استخوان ناحیه صورت را در بر می‌گیرد. برمبنای وضعیت فک، نامتقارنی اسکلتی خود به دو گروه طبقه بندی می‌شود.

دندانی

عدم تقارن دندانی، با ناهماهنگی دندان‌ها در طول قوس دندانی همراه است. نتیجه چنین بی‌نظمی در دندان‌ها بروز ریزش زودرس دندانهای شیری، از دست دادن مادر زادی دندان‌ها، جلو آمدگی بیش از حد دندانها و اندازه نامتقارن دندان است.

ماهیچه‌ای

چنین عدم تقارنی ممکن است در اثر وجود یک ساختار غیر عادی ماهیچه یا فعالیت غیرطبیعی یک طرف صورت بوجود آید. غالبا این مشکل، با بزرگ شدن بیش از حد حجم یک طرف صورت و ایجاد ظاهر نامتقارن در صورت، همراه است.

عدم تقارن عملکردی

نامتقارنی عملکردی در نتیجه انحراف فک در پاسخ به عارضه اکلوزان پرماتوریتی روی می‌دهد. چنین مواردی عبارتند از ضعف قوس دندانی یا عارضه کراس بایت در یک طرف. غالبا بی‌نظمی دندان منجر به تغییر در فک پایین در زمان بسته شدن از موقعیت مرکزی به اکلوژن مرکزی شود.

ارزیابی صورت نامتقارن


ارزیابی صورت نامتقارن

مشکلات عدم تقارن به ندرت فقط یک ناحیه از صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در بیشتر موارد در واقع تمام بخش‌های صورت از پایین پیشانی تا چانه دچار نامتقارنی هستند. برخی عدم تقارن‌ها در واقع نیازمند بررسی دقیق برای بررسی گستردگی‌شان هستند. برخی مشکلات عدم تقارن عمومی عبارتند از بافتهایی مانند تقسیمات چانه و خط فک، کوتاه شدگی عمودی صورت، جابجایی گونه، جابجایی چشم‌ها، افتادگی ابرو، برآمدگی استخوان پیشانی یا جابجایی بخش‌های بینی.

اصلاح عدم تقارن و متقارن سازی صورت


اصلاح عدم تقارن و متقارن سازی صورت

چه کسی برای عمل جراحی اصلاح عدم تقارن صورت داوطلب مناسبی است؟

 • افرادی که خط مرکزی تقسیم لب بالایی و لب پایینی آنها مستقیم نیست.
 • افرادی که خط تقسیم از مرکز بینی تا وسط لبهایشان مستقیم نیست.
 • افرادی که گونه‌ها و خط فکشان در سمت راست و چپ متفاوت است.

انواع روش‌های عمل جراحی اصلاح عدم تقارن صورت


عمل جراحی اصلاح عدم تقارن صورت

جراحی صورت نامتقارن (FAS) می‌تواند مشتمل باشد بر ایجاد تغییر در جمجمه، پیشانی، ابرو، استخوان پیشانی، شقیقه‌ها، چشمها، پلکها، بینی، گونه‌ها، لبها، چانه، خط فک و گردن. مجموعه جراحی‌های معتبری که برای اصلاح عدم تقارن صورت وجود دارند عبارتند از:

 • تقویت پیشانی و ابرو
 • تقویت یا کاهش خط شقیقه
 • بالا بردن ابرو
 • بازسازی دیواره‌های حدقه
 • تقویت دیواره‌ها و کف حدقه
 • انجام کانتوپلاستی یا کانتوپکسی روی پلک
 • تقویت یا کوچک کردن گونه‌ها
 • رینوپلاستی
 • لیپکتومی باکال یا لیپوساکشن برآمدگی پریورال
 • تزریق چربی
 • کشیدگی لب و اطراف دهان
 • بانی جنوپلاستی
 • ایمپلنت چانه
 • کاهش یا باریک کردن فک یا خط فک
 • تقویت خط فک با ایمپلنت
 • لیپوساکشن گردن
 • کشیدن صورت یا گردن
 • اوتوپلاستی

پرکننده‌های پوستی و تزریق مواد ضد چروک برای رفع نامتقارنی صورت


پرکننده‌های پوستی جهت رفع نامتقارنی صورت

اساسا همه انسان‌ها عدم تقارن صورت دارند. این نامتقارنی امری طبیعی است. اگر این نامتقارنی خیلی چشمگیر باشد می‌توانید با استفاده از مواد پرکننده پوستی و آزاد کردن ماهیچه‌ها با تزریق مواد ضد چروک، تقارن بیشتر در صورت خود بدست آورید. پرکننده‌های پوستی حجم صورت شما را زیاد می‌کنند و برای تزریق در گونه‌ها، لب‌ها، چانه و خط فک بسیار مناسبند. در بسیاری موارد بیماران روی سمت مشخصی از صورت می‌خوابند. این امر سبب می‌شود که این سمت از صورت افراد کمی تخت‌تر شود. بسته به چگونگی عدم تقارن این سمت از صورت، ممکن است نسبت به آن سمت از صورت که پرتر است، به مقدار 2 تا 3 برابر بیشتر به مواد پرکننده نیاز داشته باشد. مقدار مواد پرکننده مورد نیاز برای اصلاح عدم تقارن قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است بطور 100% اصلاح نشود اما پزشک می‌تواند بهترین وضعیت را برای  تقارن صورت، ایجاد کند.

در برخی بیماران ماهیچه‌های یک طرف صورت در مقایسه با طرف دیگر، سفت‌تر هستند. این می‌تواند بنا به دلایل طبیعی یا در اثر بیماری مانند فلج بلز باشد. در این وضعیت ماهیچه‌های یک طرف صورت ضعیف می‌شوند. یک پزشک با تجربه از تزریق مواد ضد چروک در سمت دیگر صورت برای ایجاد تقارن بیشتر، استفاده می‌کند.

جراحی عدم تقارن صورت

بررسی و ارزیابی کل صورت از پایین کاسه سر تا خط فک با استفاده از تصویر برداری و تصویربرداری کامپیوتری یکی از مراحل ضروری در تشخیص و درمان تقارن صورت است. در بعضی موارد سی تی اسکن سه بعدی می‌تواند به بهتر شدن نتایج حاصل از آزمایشات فیزیکی یا تصویر برداری کمک کند. این ارزیابی‌ها برای تعیین اینکه دقیقا چه عمل یا عملهایی سودمند است و کدامیک برای بهبود تقارن صورت بهتر است، ضروری است. فهرستی از مشکلاتی که در ایجاد عدم تقارن مشارکت دارند تهیه و به ترتیب اولویت مرتب می‌شود و به بیمار ارائه می‌گردد. سپس اعمال جراحی که برای رفع این مشکلات مناسب است، فهرست می‌شود. سپس بیمار جراحی‌هایی را که به او بهترین احساس بهبودی را می‌دهد انتخاب می‌کند. در برخی موارد تمام اعمال جراحی که انتخاب شده است ممکن است در یک مرحله انجام شود و در برخی موارد دیگر بیمار ممکن است این جراحی‌ها را بصورت مرحله‌ای انجام دهد.

اعمال جراحی که برای عدم تقارن انجام می‌شود

تمام اعمال جراحی FAS با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود و برخی بیماران با توجه به اینکه چند جراحی روی آن‌ها انجام شده لازم است شب را در محلی که عمل جراحی در آن انجام شده باقی بمانند. هر جراحی FAS روش منحصر به خودش را دارد و ممکن است بر روی استخوان یا ایمپلنت انجام شود. برخی  اعمال جراحی دیگر ممکن است بصورت تکنیک‌های جراحی سنتی زیبایی مانند  برداشتن بافت‌های نرم یا برداشتن چربی انجام شوند. در این جراحی‌ها بجای استفاده از موادی که نیاز به خارج شدن بعد از بهبودی دارند، از مواد استفاده می‌شود که به مرور جذب بدن می‌شوند. روز بعد از جراحی‌هایی که در قسمت کاسه سر و پیشانی انجام می‌شود، تخیله مایعات اضافی صورت  می‌گیرد. رینوپلاستیک‌ها باند پیچی می‌شوند. در اغلب موارد برای انجام عمل‌های جراحی که در قسمت گونه، چانه و خط فک، شکافی از داخل دهان ایجاد شده و بلافاصله بعد از عمل از کمپرس برای جلوگیری از ورم استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از انجام جراحی رفع عدم تقارن صورت

اصلاح عدم تقارن صورت ممکن از با انجام یک عمل جراحی (به ندرت) یا چند عمل جراحی صورت همراه باشد که این امری رایج است. این جراحیها به ایجاد مقدار زیادی کبودی و ورم در صورت منجر می‌شود و بسیار از بیماران از این مسئله اطلاع دارند. در ابتدای شروع بازیابی بعد از عمل ورم زیادی وجود دارد که به مرور زمان از بین می‌رود و صورت طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. ممکن بین دو تا سه هفته طول بکشد تا فرد احساس راحتی کند و بدون باقی ماندن آثار قابل توجه جراحی بهبود یابد. خطر و عوارض جانبی عمل اصلاح عدم تقارن صورت در هر جراحی متفاوت است و بیشتر آنها در این وب سایت بر اساس نوع جراحی فهرست شده‌اند. بزرگترین مسئله کلی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اصلاح عدم تقارن صورت تقریبا مقداری از عدم تقارن را کاهش می‌دهد و ایجاد تقارن کامل معمولا امکان پذیر نیست. در برخی بیماران ممکن است بیش از یک عمل برای بدست آوردن بهترین نتیجه انجام شود.

تمریناتی برای ایجاد تقارن صورت


تقارن صورت یا وجود تعادل در ظاهر صورت شما اغلب تحت تاثیر رضایت و تعادل عاطفی خود فرد قرار داد.  وقتی یک طرف صورت شما کوچکتر از طرف دیگر به نظر می‌رسد، ممکن است متوجه شوید که ماهیچه‌های سمت کوچکتر ضعیفتر از طرف دیگر هستند. شما می‌توانید این مشکل را با اجرای ورزشهای مناسب جهت تقویت ماهیچه‌های صورت برطرف کنید. ضعف ماهیچه‌های یک سمت صورت ممکن است علامت وجود مشکلات پزشکی دیگری باشد، بنابراین اگر از عدم تعادل صورت خود ناراضی هستید می‌توانید با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

کشیدن صورت

از ماهیچه‌هایی که در زیر لب بالایی قرار دارند استفاده کنید و آن‌ها را روی لب پایینی بکشید و تا زمانیکه می‌توانید این کار را ادامه دهید. وقتی صورتتان را تا حد ممکن به حالت کشید درآوردید تا آنجاکه می‌توانید لبخند بزنید. پیشنهاد می‌شود این تمرین با 18 بار تکرار کنید و توجه داشته باشید که این تمرین علاوه بر ایجاد تعادل در صورت به جوان شدن پوست صورت کمک می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *