جراحی کشیدن (لیفت) پوست شکم برای شل شدگی پوست بعد از کاهش وزن

جراحی کشیدن (لیفت) پوست شکم

کم کردن 50 یا بیش از 100 پوند وزن، موفقیتی است که می‌توان به آن مغرور بود. اما مشکل این جاست که شما بدنی متناسب و لاغر را در ذهن تصور کرده بودید و قطعاً پوستی شل و آویزان مدنظر شما نبوده است. مطمئناً به دلیل اینکه سلامتی شما به راه‌های مختلف بهبود یافته است، بر روی ابرها به سر می‌برید. اما زمانی که گام‌هایی را برای از دست دادن این مقدار وزن برمی‌دارید، آن چیزی که انتظار دارید، تماماً اتفاق نخواهد افتاد. روبرو شدن با پوست آویزانی که از کاهش وزن شدید به جا مانده است، پرسش‌های جدید بسیاری را ایجاد می‌کند. آیا راهی برای سفت کردن یا حذف تمامی این پوست آویزان وجود دارد؟ مؤثرترین گزینه‌های درمانی چه چیزهایی هستند؟ آیا می‌توانم بدون جراحی این مشکل را حل کنم؟

چه چیزی باعث ایجاد پوست آویزان پس از کاهش وزن می‌شود؟


عوامل ایجاد پوست آویزان

پوست یک ارگان وفق‌پذیر است. برای کسانی که دارای اضافه وزن هستند، پوست برای تطبیق با ذخایر چربی، کش می‌آید. اجرای یک برنامه‌ی ورزشی به عنوان بخشی از روند کاهش وزن، می‌تواند به تناسب بدن کمک کند، اما تمرین تناسب و استحکام بدن، دارای محدودیت‌هایی می‌باشد. اگر دارای 10، 15 یا حتی 20 پوند اضافه وزن باشید، تمرین ورزشی و استقامت، دارای مزایای خود می‌باشد. در این صورت، به جای ماندن پوستی که به شدت آویزان است، احتمالاً مشکلی ایجاد نخواهد کرد. با این حال، از دست دادن 50 پوند یا بیشتر، معمولاً شما را با پوست بیشتری به جا خواهد گذاشت که در ازای آن معامله کرده اید. این موضوع بخصوص برای افرادی صحیح است که کاهش وزن بسیار شدید یا بالای 100 پوند را بعد از جراحی چاقی، مانند بای‌پس معده و حلقه‌گذاری معده یا از رژیم غذایی و ورزش تجربه می‌کنند. با این درجه از کاهش وزن، چربی ناپدید می‌شود اما پوست اضافی و لایه‌های آویزان، به مشکل جدیدی تبدیل می‌گردند.

92% از بیمارانی که جراحی چاقی را انجام داده اند، در نهایت با پوست شل و آویزان، بخصوص در ناحیه‌ی شکم، بالای بازوها و باسن مواجه می‌شوند. دست کم 30% از این بیماران به دنبال عمل‌های جراحی پلاستیک برای کمک به مقابله با این مشکل جدید می‌باشند. کاهش وزن شدید باعث وارد شدن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به کلاژن و الاستین در پوست می‌شود. زمانی که بیماران مقدار قابل توجهی وزن از دست می‌دهند، پوست متأسفانه، به صورت ناگهانی به شکل لاغر خود برنمی‌گردد. به شکلی گریزناپذیر، پوست قابلیت خود برای انقباض را از دست می‌دهد و مهم نیست که شما چقدر ورزش می‌کنید، ورزش کردن این مشکل را برطرف نمی‌کند. مسئله این است که آسیب ساختاری بسیار زیادی به فیبرهای کلاژن و الاستین وارد شده است.

پوست و بافت‌های همبند زیرین با بالا رفتن سن هم قابلیت کشسانی خود را از دست می‌دهند. بنابراین، هر چه سن شما بیشتر باشد، احتمال اینکه کاهش وزن شدید باعث ایجاد شلی پوست در درجات مختلف شود، بیشتر خواهد بود. و حتی اگر جراحی چاقی را انجام نداده باشید، فاکتورهایی مانند طول مدت چاق بودن، ژنتیک، بودن در معرض آفتاب و سیگار کشیدن می‌توانند ریسک روبرو شدن با شلی پوست پس از کاهش وزن را بالا ببرند.

روش‌های غیر جراحی برای سفت کردن پوست اضافی شکم چه چیزهایی هستند؟


سفت کردن پوست اضافی شکم

برای کسی که در حدود 50 پوند کم کرده است، SculpSure و ThermiRF می‌توانند برای بهبود شلی پوست، مناسب باشند. هر دو اینها درمان‌هایی غیر تهاجمی و ثابت شده هستند. با این حال، فرایندهای غیر تهاجمی مانند لیزر و سفت کردن پوست با اولتراساند می‌توانند برای سفت کردن خفیف پوست سودمند باشند اما اینها روش‌ها معمولاً برای درجات زیاد شلی پوست پس از کاهش وزن شدید، مؤثر نیستند. برای کاهش وزن بیش از 100 پوند، و اگر پوست به شدت کش آمده باشد، برداشتن پوست با جراحی ممکن است لازم باشد. ابدومینوپلاستی، رایج‌ترین شکل این جراحی است. برای پوست به شدت شل در تمام بدن، افراد معمولاً فرایندهای جراحی متعددی را انجام می‌دهند که به عنوان کانتورینگ بدن از آنها یاد می‌شود.

درمان‌های لیزری

برای سفت کردن پوست شل در آنها که 50 پوند یا کمتر کاهش وزن داشته اند، یکی از مؤثرترین راه‌های درمانی SculpSure می‌باشد. این روش از لیزر برای گرما دادن به سلول‌های چربی استفاده کرده و آنها را می‎شکند. به این شکل بدن می‌تواند این سلول‌ها را از طریق فرایندهای طبیعی خارج کردن ضایعات بدن، دفع کند. SculpSure یک روش بدون درد و غیر تهاجمی است که می‌تواند برای تناسب بخشیدن به قسمت‌های مختلف بدن – پهلوها، شکم، قسمت‌های بالایی بازوها، ران‌ها و زانوها به کار رود. این درمان دارای این مزیت اضافی است که بدن را به تولید الاستین و کلاژن تشویق می‌کند؛ هر دوی اینها به جوانسازی پوست و انتقال هرچه سریع‌تر آن به شکل دلخواه کمک می‌کنند.

رادیوفرکانسی

اگر پوست به شدت شل شده باشد، ThermiRF استفاده می‌شود که یک وسیله‌ی رادیوفرکانسی برای سفت کردن پوست به شدت شل می‌باشد. این درمان، فرکانس‌هایی را به لایه‌ی درونی پوست تزریق می‌کند تا باعث تحریک مؤثر فرایند سفت شدن پوست گردد. این روش معمولاً در گردن، غبغب، شکم، ران‌ها و بازوها استفاده می‌شود. این روش برای افرادی که 50 پوند یا کمتر کاهش وزن داشته اند، مناسب‌ترین گزینه است.

اولتراسوند

فرایندهای اولتراسوند با تمرکز میکرو مانند Ultherapy ، می‌توانند برای سفت کردن پوست صورت و گردن مؤثر باشند، در حالی که اولتراسوند شدیدتر برای کاهش چربی از شکم و قسمت‌های کمر استفاده می‌شود. با این حال، اولتراسوند برای افرادی که دارای سطوح پایین‌تر شلی پوست هستند، در مقایسه با کسانی که پوست به شدت شل و آویزانی دارند، مناسب‌تر است.

روش‌های جراحی برای سفت کردن پوست اضافی شکم چه چیزهایی هستند؟

روش های جراحی برای سفت کردن پوست اضافی شکم

برای افرادی که به هدف کاهش وزن چشم‌گیر و مهم 50 تا بیش از 100 پوند رسیده اند، فرایندهای جراحی مانند کانتورینگ بدن، تنها راه رفع پوست شل اضافی می‌باشند. جراحی کانتورینگ بدن شامل تعدادی از فرایندهای جراحی پلاستیک است که به هدف اصلاح مشکلاتی می‌باشند که پس از کاهش وزن شدید پیش می‌آیند. فرایندهایی که برای حل این تغییرات انجام می‌شوند شامل بالا بردن شکم، لیفت پایین تنه، لیفت ران، لیفت کمر، لیفت سینه‌ها و گاهی اوقات همراه با امپلنت‌ها، لیفت بازو و لیفت صورت و گردن می‌باشند.

  • ابدومینوپلاستی پوست شکم را برطرف می‌کند.
  • جراحی لیفت پایین تنه (لیپکتومی شکم) پوست ران‌ها، پهلوها، باسن و شکم را برطرف می‌کند.
  • جراحی لیفت ران (تای‌پلاستی) پوست را از قسمت داخلی و خارجی ران برطرف می‌کند.
  • جراحی لیفت سینه (مستوپکسی) پوست اضافی را برطرف کرده و سینه‌ها را بالا کشیده و فرم‌دهی مجدد می‌کند.
  • جراحی لیفت بازو (براکیوپلاستی) پوست اضافی شبیه به بال‌های خفاش را از قسمت‌های بلایی بازو برطرف می‌کند.
  • لیفت صورت (ریتیدکتومی) و جراحی لیفت گردن پوست اضافی غبغب، فک و پوست افتاده‌ی صورت و گردن را برطرف می‌کند.

ابدومینوپلاستی، رایج‌ترین نوع جراحی کانتورینگ بدن است که انجام می‌گیرد. با این حال، بسیاری از افراد، انجام جراحی‌های پی در پی را برای حل مشکل قسمت‌های مختلف بدن، انتخاب می‌کنند.

مزایای برداشت پوست چه چیزهایی هستند؟


مزایای برداشت پوست

سه دلیل عمده وجود دارد که افراد انتخاب می‌کنند که پوست اضافی خود را بردارند- فیزیکی، روانی و زیبایی. دلیل عمده‌ی انتخاب این روش، به دلیل زیبایی است که غالباً از دغدغه‌های تصویر بدن برمی‌آید. افراد می‌توانند دستاوردهای عظیمی را در کاهش مقادیر زیاد وزن حاصل کنند. اما در انتهای هر روز، هنوز هم باید خود را در آینه ببینند. بار احساسی مقابله با ظاهری فیزیکی که افراد در داشتن آن احساس راحتی ندارند، غالباً همان چیزی است که افراد را به سمت عمل جراحی می‌کشاند.

بیمارانی که وزن زیادی را از دست داده اند، تمایل دارند که تفاوت را مشاهده کنند. کاهش وزن، پیشرفت‌هایی را نه تنها در بدن آنها بلکه در رژیم غذایی و سبک زندگی آنها، منعکس کرده و تمامی کار دشواری را که برای از دست دادن وزن انجام داده اند، معتبر می‌سازد. بعد از آن، بار فیزیکی است که افراد با آن مواجه می‌شوند. نه تنها، پوست شل و آویزان به شکل ناخوشایندی به وجود می‌آید، بلکه این پوست ناراحت کننده هم می‌تواند باشد. لایه‌های پوست ممکن است به هم ساییده شده و به عنوان منبع تعریق عمل کنند که باعث ایجاد حساسیت و خارش می‌شود. و، گرچه به عنوان یک موضوع حساس که معمولاً ناگفته باقی می‌ماند، مشکلات رابطه‌ی جنسی است، که هم به صورت فیزیکی و هم احساسی، دلایل رایج تمایل افراد به برداشتن پوست شل و آویزان می‌باشد.

آیا عمل‌های جراحی باعث ایجاد اسکارهای قابل توجه می‌شوند؟


دغدغه‌ی دیگری که ممکن است به ذهن افراد برسد، اسکارهایی است که پس از عمل‌های جراحی بر جای می‌مانند. بهرحال، تحقیقات نشان می‌دهند که به طور کلی بیماران احساس می‌کنند که کیفیت زندگی آنها و بهبودهای ایجاد شده در تصویر بدنشان، بر اسکارهای به جا مانده می‌چربد. اسکارها معمولاً به روشی استراتژیک ایجاد می‌شوند تا در حد ممکن پنهان باقی بمانند. یک اسکار ابدومینوپلاستی آنقدر پایین زده می‌شود تا در میان چین‌هایی بیفتد که مرز میان شکم و واحدهای زیبایی ران را تعیین می‌کنند. این کار اجازه می‌دهد تا اسکار کمتر به چشم بیاید. جراحی کانتورینگ بدن تنها باید زمانی در نظر گرفته شود که بیمار به وزن نهایی خود رسیده و چند ماه در این وزن ثابت شده باشد. برای کسانی که جراحی چاقی را انجام داده اند، این زمان ممکن است در حدود 12 تا 18 ماه باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *