لایه برداری برای پوست حساس: پوستی صاف و روشن بدون سوختگی

لایه برداری پوست های حساس

اگر پوست حساسی دارید، حتی فکر کردن به اصطلاحاتی مثل لایه‌برداری شیمیایی، روش‌های خشنی را برایتان تداعی می‌کند. اما در حقیقت، وقتی از محصولات مختلف استفاده می‌کنید تا با آزمون و خطا یکی را تایید کنید، احتمالا پوستتان واکنش آلرژیک نشان داده و نقاط قرمز آزاردهنده‌ای در سطح پوستتان به جا می‌ماند. قبل از پی بردن به این موضوع، احتمالا رژیم خود را به هرچیزی که با کلمات ملایم و بدون بو و چنین عناوینی توصیف می‌شود محدود می‌کنید و چند وقتی را به این منوال سپری می‌کنید.

آیا روش‌های درمانی جوان‌سازی بی‌خطر هستند؟ آیا پوست به لایه‌برداری واکنش منفی نشان می‌دهند؟ لایه‌برداری تا چه حد زیاده‌روی است؟ در استفاده از اصطلاح حساس اغلب افراط می‌شود، به عبارتی مفهوم آن بدرستی درک نشده است و روش‌های درمانی جوان‌سازی، بخصوص لایه‌برداری، اگر به درستی انجام شوند، خیلی بی‌خطر و یکی از بهترین درمان‌های بی‌ضرر برای پوست حساس هستند. شناخت کامل نوع پوست و تشخیص تفاوت بین پوست حساس و پوستی که فقط به موادی خاص واکنش نشان می‌دهد، اولین گام برای اطمینان از موفقیت در درمان‌های جوان‌سازی است. برای متخصص پوست دانستن اینکه چه فرمول یا روش درمانی‌ با این نوع پوست بهتر نتیجه می‌دهد و اینکه در صورت بروز عوارض چه کاری انجام دهد، خیلی مهم است.

انواع پوست حساس


انواع پوست حساس

پوست یک مکانیزم واکنشی است که به عوامل داخلی و خارجی مثل محیط، غذا، دارو و لوازم آرایشی واکنش نشان می‌دهد. بعضی افراد به این عناصر حساس‌تر یا واکنش‌پذیرتر هستند. طبق تجربه چندین سال کار من در زمینه پوست، و به عنوان فردی که به بعضی از مواد حساسیت دارم، در نتیجه مطالعات علمی حساس‌ترین پوست‌ها به مواد نامرغوب یا حاوی رنگ، مواد نگهدارنده، و عطری واکنش نشان می‌دهند. اغلب با برطرف کردن این سه عامل تحریک‌کننده، پوست آرام می‌شود. پوست‌های واقعا حساس به راحتی قرمز می‌شوند و دانه می‌ریزند. درحالیکه همه پوست‌ها تحت تاثیر عوامل خارجی مثل آلودگی، دود سیگار، نور خورشید یا باد قرار می‌گیرند، پوست‌های حساس خیلی بیشتر تحریک می‌شوند. این نوع پوست نسبت به پوست‌های دیگر نازک‌تر است و مویرگ‌ها در سطح پوست مشخص و حتی متورم‌اند. بنابراین، روش درمان این نوع پوست کمی متفاوت است، گرچه در اکثر موارد، درمان‌های جوان‌سازی و لایه‌برداری برای حفاظت از پوست ایده‌آل هستند. زیرا لایه‌برداری باعث تحریک سلول‌ پایه‌ای و ایجاد سلول‌های تازه و سالم می‌شود. وقتی سلول‌های تازه در سطح پوست تشکیل می‌شوند، استحکام پوست بیشتر می‌شود، درنتیجه کمتر آسیب می‌بیند یا تحریک می‌شود. بازسازی پوست منجر به ضخیم شدن آن هم می‌شود، درنتیجه حالت شکنندگی پوست کمتر می‌شود.

لایه‌برداری پوست: بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید


پرسش‌ها و نگرانی‌های زیادی راجع به نحوه انجام لایه‌برداری‌های شیمیایی و درمان‌های ترمیمی روی پوست‌های حساس وجود دارند.

لایه‌برداری مکانیکی

لایه‌برداری مکانیکی

لایه‌برداری مکانیکی معمولا به میکرودرم‌ابریژن اطلاق می‌شود که یک لایه‌برداری سبک به حساب می‌آید. میکرودرم‌ابریژن روشی است که در آن با ذرات ریز پوست را به اصطلاح “سنباده” می‌زنند یا “پولیش” می‌کنند و کم‌کم بافت اپیدرم را از بین می‌برند. سلول‌های سطح پوست دگرگون شده و پوست بطور واضحی شاداب‌تر می‌شود. در این روش لایه شاخی پوست تا اندازه‌ای یا کاملا با خراش قابل تحمل، از بین می‌رود و برای درمان پوست آسیب‌دیده از نور خورشید، اسکارهای آکنه، لک‌های تیره و حتی چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز استفاده می‌شود. این روش درمانی بدون درد است، بدون نیاز به بیهوشی، و معمولا در حدود 30 دقیقه انجام می‌شود. توصیه شده که برای حفظ نتیجه، جلسات درمانی به طور ماهانه انجام شوند. امروزه اکثر وسایل میکرودرم‌ابریژن یک ابزار استوانه‌ای با سطح الماس یا خراشنده دارند که برای خراشیدن پوست استفاده می‌شود. در حال حاضر روش‌های مختلفی برای میکرودرم‌ابریژن وجود دارند :

 • میکرودرم‌ابریژن کریستال
 • میکرودرم‌ابریژن الماس
 • میکرودرم‌ابریژن خانگی

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی تکنیکی است که در آن یک محلول شیمیایی خاص روی پوست می‌گذارند، که باعث نوعی سوختگی و لایه‌برداری می‌شود. تفاوت عمده بین انواع لایه‌برداری‌های شیمیایی در نوع محلول و غلظت آن‌ها ست.

 • لایه‌بردارهای آلفا هیدروکسی اسید (AHAs)
 • لایه‌بردارهای بتا هیدروکسی اسید (BHA)
 • لایه‌بردار رتینیک اسید
 • لایه‌بردارهای تریکلرواستیک اسید (TCA)
 • لایه‌بردار فنول

لایه‌برداری‌های AHA  و BHA لایه‌بردارهای شیمیایی سطحی هستند که در کلینیک جراح پلاستیک یا متخصص پوست انجام می‌شوند. این روش‌های لایه‌برداری معمولا آزردگی خیلی کمی دارند و برای همه رنگ‌های پوست مناسب هستند. دوره نقاهت خیلی کوتاه است و نتیجه معمولا بعد از یک هفته مشاهده می‌شود. نقطه ضعف اصلی این روش این است که برای از بین بردن اسکارها مناسب نیست و برای رسیدن به نتیجه مورد نظر باید هر چند هفته یکبار تکرار شود. TCA یک روش لایه‌بردار متوسط است که در مطب پزشک هم انجام می‌شود، اما تاحدی دردناک‌تر است. معمولا نوعی آرام‌بخش در این روش استفاده می‌شود و حسی شبیه احساس سوزش دارد (اولین درجه سوختگی). در این روش خطر احتمال آسیب محلول به سلول‌های مسئول رنگدانه‌های پوست وجود دارد، که باعث تغییر چشمگیر رنگدانه پوست می‌شود. بنابراین این روش برای افراد با پوست تیره توصیه نمی‌شود. دوره نقاهت بین 2هفته تا یک ماه طول می‌کشد، و نتیجه بعد از یک سال مشاهده می‌شود. فنول یک لایه‌برداری شیمیایی عمقی و روش خیلی دردناکی است (باعث سوختگی درجه 2 می‌شود) بنابراین اکثر متخصصین این روش را با بیهوشی کلی یا آرام‌بخش قوی انجام می‌دهند. بعد از عمل بیمار 2 تا 3 روز بستری می‌شود. استفاده از غلظت بالای فنول می‌تواند روی ضربان قلب تاثیر بگذارد، بنابراین قبل از انجام عمل، عملکرد قلب و کلیه‌ها باید بررسی شوند. دوره نقاهت این روش خیلی طولانی است و حدود یک ماه و نیم طول می‌کشد. توصیه شده که بعد از عمل تا 6 ماه از قرار گرفتن در نور خورشید اجتناب کنید. نتیجه کار چشمگیر است و معمولا تا 5 سال ادامه دارد. لایه‌برداری شیمیایی عمقی کمی رنگ پوست را تغییر می‌دهد بنابراین فقط برای افراد با پوست روشن توصیه می‌شود.

لایه‌برداری با لیزر

لایه‌برداری با لیزر

لایه‌برداری با لیزر ایجاد لایه جدید پوست به وسیله لیزر است. در این روش لایه‌برداری، برداشتن بالاترین لایه پوست با استفاده از فوکس لیزر کم‌انرژی انجام می‌شود. اکثر لایه‌برداری‌های با لیزر بوسیله لیزر CO2 ، لیزر اربیم یاگ و لیزر فرکشنال انجام می‌شوند. این نوع لیزر عمدتا در جهت صاف‌تر کردن، سفت‌تر و همرنگ‌تر کردن پوست استفاده می‌شود. این روش درمانی برای اسکارهای پوستی، ضایعات عروقی، منافذ خیلی باز، لک‌های تیره و … مناسب است. این روش برای افرادی که پوست روشن دارند، سیگار نمی‌کشند، و عفونت پوستی فعال (مثل آکنه) ندارند خیلی مناسب‌تر است. بعد از درمان به 7 تا 10 روز استراحت نیاز است. به علاوه شخص باید انتظار مقداری تورم، ناراحتی و احتمالا زخم شدن پوست را داشته باشد. دوره نقاهت ممکن‌است تا 2 ماه ادامه داشته باشد، و حتی تا مدتی، بیشتر از 2 ماه، نباید در معرض آفتاب قرار گرفت. عوارض آن شامل قرمزی طولانی مدت پوست، نازک‌شدن یا احساس سوزش پوست، خارش، و حساسیت زیاد به نور خورشید می‌شود. از عوارض طولانی مدت آن تغییر در رنگ پوست و باقی ماندن جای زخم روی پوست است. هزینه این روش بطور کلی خیلی بیشتر است اما معمولا به اندازه محل، عمق عمل و تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بستگی دارد. اگر بالا رفتن سن، آکنه یا قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آفتاب باعث ایجاد لک، اسکار، چین‌وچروک و خطوط ریز روی پوست صورتتان شده، لایه‌برداری با لیزر برای جوان‌تر و سالم‌تر شدن پوستتان می‌تواند کمک‌کننده باشد. در روش لایه‌برداری پوست با لیزر، پوست، لایه لایه با ظرافت برداشته می‌شواد. سلول‌های پوستی جدید که طی دوره بهبودی شکل می‌گیرند، ظاهری سفت‌تر و جوان‌تر به سطح پوست می‌دهند. این روش می‌تواند به تنهایی یا با دیگر جراحی‌های زیبایی روی صورت انجام شود.

آماده‌سازی برای لایه‌برداری با لیزر

آماده‌سازی برای لایه‌برداری با لیزر

برای اطمینان از اینکه شما گزینه خوبی برای این روش هستید، با یک جراح پلاستیک یا متخصص پوست مشورت کنید. اگر تبخال یا تاول اطراف دهانتان زده‌اید با پزشک در میان بگذارید. لایه‌برداری با لیزر می‌تواند موجب بروز آن در افرادی که مستعد هستند شود. اگر تصمیم به انجام لایه‌برداری پوست با لیزر دارید، پزشک مصرف هرگونه دارو یا مکمل – مثل آسپرین، ایبوپروفن، یا ویتامین ای – که می‌توانند باعث لخته شدن خون شوند را 10 روز قبل از عمل منع می‌کند. اگر سیگار می‌کشید، دو هفته قبل و بعد از عمل آن را کنار بگذارید. سیگار دوره نقاهت را طولانی‌تر می‌کند. پزشک قبل از عمل برای پیشگیری از عفونت باکتریایی داروری آنتی‌بیوتیک، همینطور اگر مستعد تبخال باشید، داروی ضدویروس تجویز می‌کند.

آنچه حین عمل و بعد از آن انتظار می‌رود

لایه‌برداری با لیزر بوسیله یک جراح پلاستیک یا متخصص پوست انجام می‌شود. این عمل بصورت سرپایی انجام می‌شود، به این معنا که بیمار بعد از عمل نیاز به بستری شدن ندارد. پزشک احتمالا چین‌وچروک‌های اطراف چشم‌ها، دهان و پیشانی را یا بطور مجزا انجام می‌دهد یا صورت را کلا لایه‌برداری می‌کند. برای قسمت‌های کوچک، پزشک آن قست را با دارو بی‌حس می‌کند یا به شما آرام‌بخش می‌دهد. اگر می‌خواهید کل صورت را لایه‌برداری کنید نیاز به بیهوشی کلی دارید. لایه‌برداری قسمت‌هایی از صورت حدود 30 تا 45 دقیقه زمان می‌برد. لایه‌برداری کامل صورت تا 2 ساعت طول می‌کشد. بعد از عمل، پزشک محل را بانداژ می‌کند. بعد از 24 ساعت، باید هرروز 4 تا 5 بار محل را تمیز کنید سپس برای جلوگیری از زخم شدن محل، روی آن پمادی مثل ژل پترولیوم بزنید. تورم در ناحیه لیزر شده طبیعی است. پزشک برای کنترل ورم اطراف چشم استروئید تجویز می‌کند. خوابیدن روی یک بالش اضافی هم به کاهش ورم کمک می‌کند. 12 تا 72 ساعت بعد از عمل احساس خارش و سوزش می‌کنید. پنج تا هفت روز بعد از لایه‌برداری، پوستتان خشک و پوسته می‌شود. دوره نقاهت، بسته به علت لایه‌برداری پوست، 10 تا 21 روز به طول می‌انجامد. وقتی که پوست بهبود پیدا می‌کند، می‌توانید برای کم‌کردن قروزی صورت از آرایش بدون چربی استفاده کنید، که معمولا طی 2 تا 3 ماه ازبین می‌رود. بعد از عمل احتمالا احساس می‌کنید پوستتان نازک‌تر هم شده است. خیلی مهم است که از ضدآفتاب با “طیف گسترده” استفاده کنید، تا در این مدت از پوست در مقابل پرتوهای فرابنفش B و A محافظت کند. به هنگام انتخاب ضدآفتاب، به دنبال ضدآفتاب مخصوص پوست صورت با فرمولاسیون زینک‌اکسید 7% (یا بالاتر) و فاکتور محافظتی 30 به بالا باشید. زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید، به خصوص بین ساعات 10 صبح تا 2 بعدازظهر، و پوشش محافظ در مقابل نور خورشید مثل تی‌شرت آستین‌بلند، شلوار و کلاه لبه‌دار داشته باشید. مهم است که لایه جدید پوست را مرطوب نگه دارید. اگر از رتین-آ یا گلیکولیک‌اسید استفاده می‌کنید، باید 6 هفته بعد یا زمانیکه دکتر توصیه می‌کند مصرف آن را آغاز کنید.

فواید و مضرات لایه‌برداری با لیزر

فواید و مضرات لایه‌برداری با لیزر

گرچه لایه‌برداری پوست منجر به ایجاد پوستی بی‌نقص نمی‌شود، ولی می‌تواند ظاهر پوست را بهتر کند. خطرات احتمالی این روش شامل موارد زیر می‌شود:

 • سوختگی یا آسیب‌های دیگر ناشی از گرمای لیزر
 • اسکار (جای زخم)
 • تغییر رنگدانه پوست، بصورت تیره‌تر یا روشن‌تر شدن قسمت‌هایی از پوست
 • فعال کردن تبخال
 • عفونت باکتریایی

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *